اخبار

زیبایی های برج خلیفه دبی

1030  تعداد بازدید  |   3/7/2016 12:31:58 PM

برج خلیفه آسمانخراشی است که در شهر دبی در امارات متحدهٔ عربی قرار دارد. این برج با ۱۶۰ طبقه و ارتفاع ۸۲۸ متر میباشد. برج خلیفه در دبی :این برج به عنوان بلندترین سازه ساخته شده به دست بشر را به خود اختصاص داده‌است . برج خلیفه در روز چهارم ژانویهٔ ۲۰۱۰ گشایش یافت. برج خلیفه در ابتدا با نام «برج دبی» شناخته می‌شد اما در روز افتتاحیه توسط شیخ محمد بن راشد آل مکتوم ، نام آن به افتخار حاکم امارات ، خلیفه بن زاید آل نهیان ‎، به «برج خلیفه» تغییر کرد.

 

 

Burj Khalifa

Skyscraper in Dubai, United Arabic Emirates

 

 

 

نمای برج خلیفه از ۲۴٬۳۴۸ شیشه تشکیل شده است که جمعا مساحتی برابر با ۱۲۰۰۰۰ متر مربع دارد. برای تمیز کردن این شیشه‌ها با استفاده از شیارهایی که به صورت افقی در طبقات ۴۰، ۷۳ و ۱۰۹ تعبیه شده ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد. هر یک از این شیارها مخزنی ۱۵۰۰ کیلوگرمی را حمل می کنند که با استفاده از کابل‌های سنگین به صورت افقی و عمودی حرکت می‌کنند.

برج خلیفه تا زمان افتتاح 7 رکورد دارد :

  •  بلندترین برج جهان

  • بلندترین سازه ی جهان که بدون کمک کابل و یا وسیله دیگری سرپاست
  • دارا بودن بیشترین طبقات
  • دارا بودن بیشترین مساحت طبقات بین ساختمان های جهان
  • بزرگترین بالکن برای نمایش نمای بیرون برج
  • دارا بودن بلندترین آسانسور جهان

هتل برج خلیفه :

برج خلیفه دارای بیش از هزار واحد آپارتمان، ۴۹ طبقه اداری، ۴ استخر و یک کتابخانه مخصوص ساکنان است. همچنین  هتل آرمانی با ۱۶۰ اتاق به طراحی جورجیو آرمانی در طبقات اولیهٔ برج واقع است.

آب نمای دبی :

در بیرون برج فواره‌ای با هزینهٔ ۲۱۸ میلیون دلار که توسط شرکت آمریکایی WET ساخته شده است، قرار دارد. این فواره ۲۷۵ متر طول دارد و قادر به پرتاب آب به ارتفاع ۱۵۰ متری است. همچنین دارای ۶۶۰۰ لامپ در ۲۵ رنگ مختلف است.

پارک برج خلیفه :

در محوطه پیرامون برج خلیفه پارکی به مساحت 11 هکتار وجود دارد که توسط گروه معماری SWA و با الهام از گل‌ صحرایی “Hymenocallis” طراحی شده است. برای آبیاری پارک از سیستم جمع‌آوری میعانات و آب درون سیستم برودتی برج استفاده می‌شود .

 

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی الیت تراول